תרגילים כאבי גב

רבים מהפונים אל מרפאות האורתופדיה בעקבות כאבי גב יכולים למנוע ולהעלים את הכאבים בכוחות עצמם וזאת על ידי ביצוע מספר תרגילים יומיים פשוטים וקלים, אך חשוב לציין כי זוהי איננה חלופה לביקור אצל הרופא, גשו למרפאה ובדקו כי כאב הגב שלכם לא נובע מסיבות המצריכות הליך כירורגי או תרופתי.

חמש תרגילים לכאבי גב

כאבי גב נחשבים לנפוצים ביותר וכ- 80% מאוכלוסיית העולם תרגיש במהלך חייה לפחות פעם אחת את הכאב המעצבן והטורדני הזה. רוב המקרים של כאבי הגב הם תוצאה של שרירים וחוליות עליהם קיים עומס רב בעיקר בגלל יציבות לא נכונה וחוסר פעילות גופנית המחלישה את שרירי הגב. ניתן להחליש את כאבים וגם למנוע אותם מלכתחילה באמצעות התרגילים הבאים:

תרגיל ראשון:

בתרגיל זה שכבו על גבכם כאשר כף רגל שמאל מונחת על הקרקע (הברך כפופה) ואת ברך ימין תפסו בשתי ידיים משולבות בצורה כפופה אל עבר החזה והבטן, כעת משכו את הברך כלפי הגוף בנשיפה ובו בזמן ישרו את רגל שמאל שלכם אל עבר הרצפה כאשר המותנית לחוצה כלפי מטה ואז שחררו, חיזרו על תרגיל זה 8 פעמים לכל צד.

תרגיל שני:

בתרגיל זה שכבו על הגב כאשר רגל שמאל נמצאת במצב כפוף אך ניצב על פני הרצפה בעוד ברך ימין כפופה אל עבר הבטן, את יד שמאל פרשו הצידה בגובה הכתף על הרצפה ואת יד ימין הניחו על ברך ימין הכפופה. עכשיו לחצו את ברך ימין אל עבר הרצפה עם נשיפה בו בזמן סובבו את ראשכם אל עבר הכיוון הנגדי (שמאלה) וישרו את רגלכם השמאלית, הישארו כך 2 דקות שבסיומם בצעון את התרגיל ברגל הנגדית.

תרגיל שלישי:

שכבו על הגב כאשר רגל שמאל נמצאת במצב כפוף אבל ניצב על פני הרצפה בעוד ברך ימין כפופה אל עבר הבטן ויד שמאל אוחזת בה מהצד החיצוני (הצד הימני של הברך הימנית), את יד ימין פרשו על הרצפה בגובה הכתפיים. עכשיו הובילו באמצעות לחיצה את ברך ימין שמאלה אל עבר הרצפה תוך כדי נשיפה, יישור הרגל השמאלית וסיבוב הראש גם כן שמאלה. הישארו במצב זה כשתי דקות ואז החליפו צד.

תרגיל רביעי:

בתרגיל זה רכנו במצב שש כאשר הברכיים נמצאות ברוחב האגן בעוד כפות הידיים ברוחב הכתפיים, כעת בנשיפה קמרו גבכם ולחצו את בטנכם פנימה אל עבר עמוד השדרה, הנמיכו את ישבנכם אל עבר העקבים כך שהגב ימתח וייצמד אל עבר הירכיים, עצרו לרגע, שאפו אוויר וחזרו לאט לאט למצב ההתחלה. תרגיל זה דורש שמונה חזרות.

תרגיל חמישי:

בתרגיל זה שבו על הרצפה כאשר כפות רגליכם מונחות על הקרקע והברכיים כפופות לפניכם, אחזו בשתי ידיכם בברכיים קמרו את הגב ולחצו את הבטן פנימה. כעת שאפו אויר ובנשיפה התגלגלו אחורה כאשר אתם עוברים על כל חוליה וחוליה בגב את אשר תגיעו לכתפיים ואז חזרו למצב ההתחלה.  גם תרגיל זה דורש 8 חזרות